Premiera książki „Antologia spojrzeń. Getto warszawskie – fotografie i filmy”

Zapraszamy na spotkanie premierowe książki „Antologia spojrzeń. Getto warszawskie – fotografie i filmy” wydanej przez Muzeum Warszawy oraz Żydowski Instytut Historyczny z udziałem autorek książki: Anna Duńczyk-Szulc i Agnieszka Kajczyk. Wydarzenie odbędzie się na żywo w Żydowskim Instytucie Historycznym (ul. Tłomackie 3/5) w czwartek 29 czerwca o godz. 18.

Antologia spojrzeń. Getto warszawskie – fotografie i filmy to największy zbiór fotografii i filmów z getta warszawskiego, wydany wspólnie w formie albumu przez Muzeum Warszawy i Żydowski Instytut Historyczny. Materiały pochodzące z archiwów fotograficznych w Polsce i na świecie są w większości publikowane po raz pierwszy. Na album składa się wybór fotografii oraz kadrów filmowych powstałych w getcie warszawskim i jego ruinach w latach 1940–1948.

Obrazy ukazują zwielokrotnione spojrzenia na Warszawę tamtego okresu. Składają się na nie filmy jednostek propagandowych i amatorów, fotografie robione przez żołnierzy i członków ruchu oporu, kobiety i mężczyzn. Zebranie ich obok siebie daje zaskakujący efekt: rozmnożenia punktów widzenia, kierunków ujęć, pór dnia, jak również sposobów fotografowania i towarzyszących im emocji. Stają się one uniwersalną opowieścią o praktykach obrazowania podczas wojny, umożliwiają czytelnikowi opowiedzenie się po stronie ofiar dzięki odzyskaniu znaczenia kadrów i poznaniu intencji autorów. Wizualna opowieść o tworzeniu getta, jego funkcjonowaniu, powstańczym zrywie, likwidacji i trwaniu miejsca po getcie łączy się w jedną historię funkcjonującą w różnych pamięciach, narracjach i krajach – w Polsce, Niemczech, Stanach Zjednoczonych czy Izraelu. Łączenie obrazów i organizowanie ich wokół miejsc, wydarzeń, osób pozwala nam zapanować nad tym rozległym materiałem, opisać go, zrozumieć i pamiętać.

W książce opublikowane zostaną po raz pierwszy nieznane materiały z powstania w getcie. Fotografie i filmy pochodzą z Żydowskiego Instytutu Historycznego i Muzeum Warszawy, a także z instytucji polskich (Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowego w Warszawie, Archiwum Akt Nowych, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny), izrealskich (Yad Vashem, Ghetto Fighters’ House), amerykańskich (United States Holocaust Memorial Muzeum, YIVO) i niemieckich (Bundesarchiv).

Autorami tekstów są m.in. uznana badaczka Janina Struk, autorka pionierskiej monografii Holokaust w fotografiach. Interpretacja dowodów, oraz dr Tomasz Szerszeń, antropolog kultury, autor nagradzanej książki Wszystkie wojny świata. Recenzja naukowa: dr hab. Roma Sendyka.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/1280430875945463

Data

29 czerwca 2023
Zakończone!

Czas

18:00

Lokalizacja

Gmach Żydowskiego Instytutu Historycznego
Tłomackie 3/5, 00-090 Warszawa
Kategoria

Organizator

Muzeum Warszawy
X
Kod QR